• BIST 10605.77
 • Altın 2425.455
 • Dolar 32.186
 • Euro 34.8939
 • Bursa 20 °C
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 20 °C

'Namus ve şerefi üzerine yemin eden cumhurbaşkanı siyasetin dışında olmalı'

'Namus ve şerefi üzerine yemin eden cumhurbaşkanı siyasetin dışında olmalı'
ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı'nın sıcak siyasetin dışında olması gerektiğini belirterek, "Namus ve şerefi üzerine yemin etti. Bunların içini siyaseten boşaltırsan

ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı'nın sıcak siyasetin dışında olması gerektiğini belirterek, "Namus ve şerefi üzerine yemin etti. Bunların içini siyaseten boşaltırsanız topluma en büyük kötülüğü yapmış olursunuz." dedi.

Kılıçdaroğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in CHP'nin seçim vaatleriyle ilgili 'Çıksınlar kaynağı ortaya koysunlar. Oyumu CHP'ye vereceğim' demesine cevap verdi. NTV canlı yayınında soruları cevaplayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

"Sayın Bakanı bekliyoruz. Gelip üye olursa mutlu oluruz. Ben size bugüne kadar konuşulmayan rakamları vereceğim. Maliye Bakanı unutmasın, ben eski bir hesap uzmanıyım. Devlet bütçesinden sonraki en büyük bütçeyi topladım. Şunu açık ve net söyleyebilirim. Eğer bu ülkede 10 kişi 'ben vergi toplamasını bütçe yapmasını biliyorum' diyorsa o 10 kişiden birisi benim. Sayın Bakanın hiç maliyet deneyimi yok. O, verginin nasıl toplandığını bilmez, ben bilirim. Ama CHP'ye üye olmak istiyorsa önce kısaca bizim eğitimimizden geçmesi lazım."

"Bakana rakam vermek isterim. 1923-2002 toplam 57 hükümet hizmet verdi. 57 hükümetin harcadığı kaynak ne kadar? 79 yılda 546 milyar dolar vergi harcamışlar. 95 milyar dolar iç borç yapmışlar. 130 milyar dolar dış borç yapmışlar, 8 milyar dolar özelleştirme geliri. Toplam 779 milyar dolar para harcanmış. Geliyorum AKP iktidarına, 2003 - 2014. 12 yılda harcanan para vergi gelirleri 1,5 trilyon dolar. İç borç 96 milyar dolar. Dış borç 273 milyar dolar. Özelleştirme geliri 52 milyar dolar. Toplam harcanan para 1 trilyon 90 milyar dolar, yani 1 trilyon 86 milyar dolar, rakamı şişirdiler demesinler diye. 79 yılda harcanan paradan çok daha büyük bir para son 12 yılda harcandı. Harcanan fazla para 1 trilyon 90 milyar dolar. 79 hükümetten daha fazla para harcadılar."

"Bütün vatandaşlarım, elini vicdanlarına koyup şu sorunun yanıtını versinler. 12 yılda ne yapıldı? Atatürk Barajı mı, Keban mı, Erdemir mi, Kardemir mi yapıldı? Elbette bir şeyler yapıldı ama 1 trilyon 90 milyar dolar deneyimli iktidar elinde olsaydı Türkiye bilgi toplumunu yakalamıştı. Şimdi bana dönüp para var mı diye soruyorlar. 12 yılda 1 trilyon 90 milyar dolar harcadınız. Bütün tesisleri de satarak bunu yaptınız. Deniyor ki parayı nereden bulacaksınız. Türkiye onların düşündüğünden daha zengin bir Türkiye. Kaynak var, bütün mesele kaynağı yerinde kullanmak. Siz 1 trilyon 90 milyar doları nasıl buldunuz, demek ki var. 31 milyar dolarlık net hata noksan burada yok. 31 milyar dolar daha kullandılar."

"Emekliye iki maaş ikramiye, vay kaynağı nereden bulacaksınız. 720 lira veriyoruz, 3 milyon 750 bin hane. Türkiye'de para var. Soru parada değil, soru parayı nerede kullanacağında yatıyor. Bu rakamların hiçbirisine bir kuruşuna bile maliye bakanı itiraz edemez, çünkü onun rakamları."

'YOKSULLUK BİTMEDİ, ARTTI'

"Biz yoksulluğu idare etmeyeceğiz, bitireceğiz. Yoksullar iktidarın arka bahçesine dönüştürülmek isteniyor." diyen Kılıçdaroğlu, yoksulluğun bitmediğini, AK Parti iktidarı döneminde daha da arttığını söyledi.

Kılızçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Bütçeye yük diye aktardığımız harcama 720 lira olacak. 3 milyon 750 ile 720'yi çarparsanız çıkar ortaya. En ciddi rakam. Borçları sileceğiz, faizleri sileceğiz dedik. Sayın Maliye Bakanı, yani hayret ediyorum. Maliye bakanı sabah televizyonda diyor ki, 'efendim bunu nasıl yapabilirler, nasıl gerçekleştirebilirler' diyor. İki kez yaptı bunu AKP hükümeti. Bir 2003'te bir 2009'da yaptı. Bu olursa muhalefet Anayasa Mahkemesi'ne gidermiş. E biz gitmedik. Niye gidelim? Yani kendi yaptıklarından bile haberdar olmayan maliye bakanı CHP'ye üye olacaksa vay halimize. Nasıl o koltukta niçin oturuyor ben gerçekten anlamakta zorlanıyorum."

'KOALİSYON OLABİLİR Mİ, OLABİLİR VATANDAŞIN TERCİHİ ÖYLEYSE'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "koalisyon iflastır." açıklamasını da değerlendiren Kılıçdaroğlu, "Bizim hedefimiz tek başına iktidar olmaktır. Az önce söyledim bir hükümet programıdır bu bildirge. Bunu bütün vatandaşların bilmesini isterim. Eğer size dokunan hizmet eden bir devlet istiyorsanız, elinde sopa olmayan bir devlet istiyorsanız bizi iktidar yapın. Eskileri bir tarafa bırakalım, eski kavgaları da bir kenara bırakalım. Ben bu başlangıcı yapmaya hazırım. Benim siyasi geçmişim de bellidir, bürokratik geçmişim de bellidir. Hiçbir zaman zenginleşme amacı olarak görmedim siyaseti. Bu ülkede çocuklar aileler mutlu olsun. Türkiye büyüsün gelişsin. Türkiye onurlu yerini alabilsin. Hedefimiz budur. Ama biz aynı zamanda demokrasiye inanan bir partiyiz. Koalisyonlar elbet olabilir. Vatandaşı korkutarak oy almak gibi ucuz politika Türkiye'de üretilmemelidir. Ülkeye yazık günahtır. Koalisyon olabilir mi, olabilir vatandaşın tercihi öyleyse. Ben buna saygılıyım." dedi.

'Koalisyon iflastır' diyen Erdoğan'ı 13 yılda ülkeyi nereye getirdiğini soran Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Ama zaten, 13'ncü yılın sonunda geldiğimiz nokta da budur. Kendisi söylüyor, kriz var diyor ekonomide. E, tek başına iktidar yok muydu? Tek başına iktidar vardı. Elinden tutan yoktu. Başbakan adayı sen kendi elinde getirdin, kurultaydan önce başbakanımdır dedin. Kimi suçluyorsunuz o zaman. Halka şantaj yapıyorsunuz, aman ha başka yere verme. Hiçbir şey olmaz, Türkiye Cumhuriyeti güçlü bir ülkedir. Sayın Cumhurbaşkanı'nın da sıcak siyasetin dışında olması lazım. Namus ve şerefi üzerine yemin etti. Bunların içini siyaseten boşaltırsanız topluma en büyük kötülüğü yapmış olursunuz."

"CHP, MHP, HDP koalisyonu, sizin için bir koalisyon markası mıdır?" şeklindeki soruya Kılıçdaroğlu, "Böyle bir ittifakın gerçekleşebileceğine inanmıyorum. Gerçekçi olmamız lazım. Böyle bir koalisyon olur mu olmaz mı, tabi iki sayın lider adına konuşmak doğru değil ama bugüne kadar ortaya çıkan tablonun böyle bir koalisyona izin vermeyeceğini görüyoruz. Bugünden koalisyon tartışması yapmanın doğru olduğuna inanmıyorum. Biz önce bir halka gidelim anlatalım, dertlerini bir dinleyelim." dedi.

"Ben Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarına bir seçim bildirgesiyle bir gelecek vizyonu sundum. Kabul göreceğine inanıyorum." diyen Kılıçdaroğlu, bunun gerekçesini şöyle izah etti: "Bizim bunu çok daha iyi anlatmamız lazım. Kahvede, sokakta, kırda, evde, her yerde anlatmamız lazım. Ve bizim sunduğumuz seçim bildirgesinin özelliği tek boyutlu değil. İş dünyasını da kapsayan, üretimi önceleyen, katma değeri yüksek ürünü üretmeyi önceleyen bir sistem. Bir ildeki fabrikayı söküp götürüyorsunuz teşvik oluyor. Bunların tamamen önüne geçeceğiz. Hele bir de israf var tabi. Devlet liyakat esasına göre eğer yönetilebilirse, ehil kişiler tarafından yönetilebilirse Türkiye'nin aşamayacağı, çözemeyeceği hiçbir sorun yoktur." CİHAN

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Bursa Bakış | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0224. 408 35 78- Haber İhbar Hattı: 0544.201 80 43 Faks : 0224.408 35 78