• BIST 3.179,99
 • Altın 988.035
 • Dolar 18.4995
 • Euro 18.1294
 • Bursa 18 °C
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 15 °C

'Vergi müfettiş yardımcıları üzgün'

'Vergi müfettiş yardımcıları üzgün'
Vergi Müfettişleri Derneği Adana Şube Başkanı Emrah İnci:Devletin insan kaynağı harcamaları boşa gidiyor...

Vergi Müfettişleri Derneği Adana Şube Başkanı Emrah İnci, "100'den fazla meslektaşının B kadroya gönderildi. Bu durumla Devletin yapmış olduğu eğitim harcamaları başta olmak üzere, yetiştirilme sürecindeki diğer tüm insan kaynağı harcamalarının da boşa gidiyor." dedi.

İşletmelerin ve bireylerin vergi yükümlülüklerini hesaplayan, vergi beyannamelerini kontrol eden kamu görevlisi vergi müfettişleri vergi kaçakçılığını önlemede büyük rollerinin haricinde yeni bir konu ile gündeme geliyor. Yetişmiş ve vergi inceleme görevi ile bilfiil iştigal etmiş olan Vergi Müfettiş Yardımcılarının B kadro memurluklara gönderilme sorunu yaşıyor. 

Vergi Müfettişleri Derneği Adana Şube Başkanı Emrah İnci, konu ile ilgili açıklamasında, "Vergi denetimi ile görevlendirilmiş 100'den fazla vergi müfettiş yardımcısının aldıkları eğitim, yetiştirilme sürecindeki zorluklar ve en önemlisi Devletimizin vergi gelirlerini koruma yönünde yaptıkları incelemeler göz ardı edilerek mesleki deneyim ve birikimleri ile örtüşmeyen memuriyet kadrolarına gönderilmesi sadece bu arkadaşlarımızı değil tüm vergi müfettişlerini üzmektedir" dedi.

Emrah İnci, fiilen denetim gücünün içerisinde yer alan kamu görevlileri meslektaşlarının memuriyet kadrolarına gönderilmesi sorununun ülkemiz açısından da zarar teşkil ettiğini belirterek, "Devletin yapmış olduğu eğitim harcamaları başta olmak üzere, yetiştirilme sürecindeki diğer tüm insan kaynağı harcamalarının da boşa gidiyor." diye konuştu.

En az 18 aylık bir yardımcılık döneminden sonra yetki sınavını geçen bu arkadaşlarımız, "Vergi İncelemesini Haiz" yetkili inceleme elemanları olarak yetki aldıkları tarihten itibaren bireysel olarak incelemeler yürüttüklerinin altını çizen Emrah İnci, "Yönetmelik gereği 3 yıl olarak belirlenen yardımcılık döneminden sonra yeterlik sınavına girilerek Vergi Müfettişi unvanı ile incelemelere devam edilmektedir. Ancak fiiliyatta bir yardımcının Vergi Müfettişi olarak atanabilmesi ortalama 8-9 yıl arası süreyi bulabilmektedir. Bu arkadaşlarımız yaklaşık 8 senedir meslekte olmalarına ve bu sürenin de yaklaşık 6 senesini yetkili olarak bireysel anlamda vergi incelemesi yapmalarına rağmen, 1 Ağustos tarihinden itibaren B kadro memurluklara gönderilerek meslekten çıkarılmaktadırlar." ifadelerini kulandı.

Vergi müfettiş yardımcılarının FETÖ, demir-çelik ve petrol operasyonları ile enflasyon timi olarak adlandırılan denetimleri yürütmüş ancak bir kararla yetersizsiniz denilerek kariyer memurluktan B kadro memuriyete gönderildiğini kaydeden İnci, "Burada hukuki olarak da anlam veremediğimiz bir durum ortaya çıkıyor. Unutulmaması gereken diğer bir husus da yetersiz olarak görülen bu arkadaşlarımıza 2 ay öncesine kadar iş emirleri gönderildiği gerçeğidir." açıklamasında bulundu.

Bu çözüm önerileri arasında 3'üncü sınav hakkının en ciddi öneri olarak gündeme geldiğini ancak yönetmeliğe işlenemediğinin altını çizen İnci, "Bu arkadaşlarımız belli bir aşamaya gelen 3'üncü sınav hakkı hususunda oldukça olumlu beklenti içinde iken bu düzenlemenin getirilmemesi neticesinde derin bir hayal kırıklığı yaşamışlardır. Bu arkadaşlarımızın unvan ve özlük kaybı yaşanmadan belli bir süre inceleme yapmaksızın Denetim Daire Başkanlıklarında RDK servisi, Özlük Servisi, Uzlaşma servisi gibi servislerde idari olarak görevlendirilmeleri ve daha sonra belirlenecek yeterlik sınavlarına katılmak suretiyle meslekten çıkarılmalarının zorlaştırılması gibi alternatif yaklaşımların tartışılması hem mesleki açıdan hem Devletin denetim gücü açısından ve en önemlisi mükellef hakları açısından daha olumlu sonuçlar doğuracaktır" dedi.

Emrah İnci, vergi müfettişlerinin yaşadığı başka bir sorun ise yeterlik sınavını başarı ile tamamlamış arkadaşlarımızın yer değiştirme yeni Performans Yönetmeliğine göre belirlenecek başarı sırasına göre yapılması gerekirken eski Performans Yönetmeliği hükümlerine göre yapıldığını söyleyerek, "Konu ile ilgili açılan ilk derece mahkemelerindeki davalarda eski performans sistemi üzerinden yapılan hesaplamaların hukuka uygun bulunmadığı ve davacı Vergi Müfettişlerinin yürütmeyi durdurma talepleri olumlu karşılanmıştır. Bu sorunun çözümünün yalnızca dava açan Vergi Müfettişleri için ve dava kararına göre ele alınıyor. Dava açmayan arkadaşlar için ise mahkemelerce hukuka açıkça aykırı bulunan eski performans yönetmeliğinin hesaplamalarda esas alınıyor. Hukuka uygun olarak yeni performans sistemi üzerinden hesaplanan avantajlı puanlarının esas alınacağı ikircikli bir yaklaşım ile yeni mağduriyetlerin ve dava konusu bir hukuksuzluğun ortaya çıkacağı bir durumla karşı karşıyayız" şeklinde açıklama getirmiştir.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Taşkömürü ithalatı arttı29 Eylül 2022 Perşembe 12:59
 • Ekonomik güven endeksi sabit kaldı29 Eylül 2022 Perşembe 12:53
 • Lojistik Fuarı başlıyor29 Eylül 2022 Perşembe 12:46
 • Cıtroen'den yenilik29 Eylül 2022 Perşembe 12:42
 • Savunma analisti Henrotın Ankara'da29 Eylül 2022 Perşembe 12:21
 • Euromaster’a yeni genel müdür29 Eylül 2022 Perşembe 12:07
 • Türk esnafı yeniden Afrika'da29 Eylül 2022 Perşembe 11:50
 • Tayvanlı üreticiler Türkiye'de29 Eylül 2022 Perşembe 11:27
 • Markalardan sürdürebilirlik uygulaması29 Eylül 2022 Perşembe 11:09
 • Ayçiceği hasadı başladı29 Eylül 2022 Perşembe 10:02
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Bursa Bakış | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0224. 408 35 78- Haber İhbar Hattı: 0544.201 80 43 Faks : 0224.408 35 78