• BIST 11064.85
 • Altın 2559.282
 • Dolar 33.0331
 • Euro 35.9507
 • Bursa 32 °C
 • İstanbul 32 °C
 • Ankara 30 °C

Muharrem İnce: Yarından itibaren imza toplamaya başlayacağız

Muharrem İnce: Yarından itibaren imza toplamaya başlayacağız
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yalova Milletvekili Muharrem İnce, 42 il baskani ile birlikte Meclis'te basin toplantisi duzenleyerek, CHP olaganustu kurultayinin toplanmasini istedi. 9 Kasim 2015 / Mustafa Kirazli

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yalova Milletvekili Muharrem İnce, "Biz yarından itibaren imza toplamaya başlayacağız. Ben de imzamı vereceğim, arkadaşlarım da verecekler. Doğrusu olağanüstü kurultayın bir an önce toplanmasıdır.

TBMM'de düzenlediği basın toplantısında parti yönetimini eleştiren Muharrem İnce, sorumluların olağanüstü kurultayda delegeye hesap vermesi gerektiğini söyledi. Bazı il başkanları, belediye başkanları, milletvekilleri, kurultay delegeleri ile toplantı yapan İnce, Türkiye'de yaşanan sıkıntılara rağmen CHP'nin gönüllere giremediğine dikkat çekti.

İnce, CHP'nin bu durumunun kendisini üzdüğünü kaydetti. "Türkiye kuşatılıyor, medya kuşatılmış durumda, yargı çökertilmiş durumda, Ankara'nın ortasında bombalar patlıyor, hırsızlık kol geziyor ve bu ülkede gençlerimizin üniversite sınavları ve KPSS'de soruları çalınmış olmasına rağmen gençler CHP'ye yönelmiyor." diyen İnce, "Üniversite mezunu gençler işsiz olmasına rağmen CHP'ye gelmiyor, 11 milyon emekli sofradan aç kalkmasına rağmen CHP'yi umut olarak görmüyor, eğitim çağdaşlaşmaya değil, karanlığa doğru yol alıyor, terörle siyaset yeniden şekillendiriliyor ama buna rağmen CHP gönüllere giremiyor. Ortada bir sıkıntı var. CHP'nin umut olamaması bizleri üzüyor." diye konuştu.

CHP'NİN İNANDIRICILIKLA İLGİLİ SIKINTISI VAR

Ekonomide 10 bin dolarlık bir orta gelir tuzağı olduğunu ve Türkiye'nin orta gelir tuzağına yakalandığını anlatan İnce, şöyle devam etti: "Türkiye bunu aşamıyor. Türkiye yenilikler yapmazsa, marka üretmezse, Türkiye'nin ekonomisi orta gelir tuzağından kurtulamayacaktır. CHP'de tıpkı Türkiye gibi, orta oy tuzağına takılmıştır. Yüzde 25 oy tuzağıdır. CHP bunu aşamıyor. Bu böyle devam ederse tıpkı ekonomi gibi bir müddet sonra bu oylar erimeye başlayacaktır. Bunun için yeni bir çıkışa ve yeni kadrolara ihtiyaç vardır. Hiç kimse bizim projelerimizle ilgili eleştiride bulunmadı, herkes asgari ücretin yükseltilmesini, emekliye iki maaş ikramiye verilmesini doğru buldu. 'Projeleriniz çok güzel' dediler ama oy vermediler. Çünkü CHP'nin inandırıcılıkla ilgili sıkıntısı var. CHP'nin yeni yönetim ikna gücü yüksek, risk almasını bilen bir yönetim olmalıdır. Büyük uzlaşmayı sağlamalıdır, olağanüstü koşulları yönetebilme becerisine sahip olmalıdır."

ALTI SEÇİMDE BAŞARILI OLAMAMIŞ BİR CHP VAR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, seçimlerden önce, seçimde başarının iktidar olmak olduğunu söylediğini hatırlatan İnce, "Olağanüstü koşullar vardı, o yüzden başarılı olamadık dedi. İşte sorun tam da burada başlıyor, çözüme buradan başlamalıyız. Lider olağan üstü durumlardan güvenli limanlara yanaştırabilen kişidir, olağanüstü koşulları yönetebilen bir kişi liderdir zaten. 1 Kasım öncesinde olağan üstü koşullar vardı, şimdi daha olağan üstü koşullar var. 1 Kasım öncesinde tek başına iktidar yoktu şimdi tek başına iktidar var. Türkiye'nin vicdanına sesleniyoruz, altı seçimde başarılı olamamış bir CHP var, yedinci seçimde bunun başarılı olacağını söyleyen bir Allah'ın kulu var mı? Ne olacak da, hangi büyük değişim olacak da 2019'da yaşayacağımız üç büyük seçimi başarı ile sonuçlandıracak. Altı seçim yenilmiş bir parti 2019'daki cumhurbaşkanlığı, milletvekili ve yerel yönetimler seçimini hangi emarelerle başarı ile atlatacak. Kim burada bir ışık görüyor, ben göremiyorum. Önümüze bir referandum gelirse, başkanlık sistemi gelirse Recep Tayyip Erdoğan altı kez yendiği bu yönetimi yeniden yenecektir, ben bunu görüyorum." şeklinde konuştu.

BU MUHALEFET AKP İKTİDARINI DEĞİŞTİREMİYOR

"Türkiye'nin vicdanına sesleniyorum, altı kez ameliyat olduğun doktor hep yanlış ameliyat yapmış, yedinciye aynı doktora ameliyat olur musunuz?" diye soran İnce, Türkiye'nin CHP'ye, CHP'nin de büyük bir değişime, yenilenmeye, bir iddia ortaya koyma ihtiyacı olduğunu vurguladı.

"Bu ülkede büyük bir çoğunluk AKP iktidarının değişmesini istiyor. Ancak bu muhalefet AKP iktidarını değiştiremiyor. O zaman yapılacak bir tane iş var, muhalefeti değiştirmek. Önce muhalefeti değiştireceğiz, bu değişen muhalefet iktidarı değiştirecek, başka bir şansımız yok." diyen İnce, "Vakti geldi bu topraklarda meşrutiyet ilan edildi, vakti geldi bu topraklarda cumhuriyet ilan edildi, vakti gelmiştir bu topraklarda ciddiyet ilan etmeliyiz. Herkesi ciddi olmaya davet ediyorum. Ülke elden gidiyor, cumhuriyet elden gidiyor. Muharrem İnce'nin genel başkan olma sevdası değildir bu. Ben duyarlı bir yurttaş olarak duyarlı arkadaşlarımla birlikte partinin önüne bu seçeneği koyuyoruz. Önümüzde büyük belalar var, bu yönetim bu belaları atlatamaz, bu belalardan Türkiye'yi kurtaramaz. Söz sokağın, vicdanların olmalıdır. Bu karanlık ortamda tek umut adresi CHP'dir." dedi.

MASA BAŞINDA DELEGE YAZIYORLAR

CHP'deki yenilenmenin iki türlü sağlanabileceğini, birincisi olağan kurultay, ikincisinin ise olağanüstü kurultay olduğunu dile getiren İnce, şunları söyledi: "Şundan dolayı 42 il başkanımızı doğru buluyoruz; 1 Kasım'da seçim var, seçimden 15 gün önce Hakkari'de il kongresi yapılıyor, oradaki oyumuz yüzde 1, bin 400 oy almışız. Hangi telaş, seçimden 15 gün önce sandıktaki oyu varmak varken partiyi il kongresine taşıyorsunuz, hangi hakla? Seçime 21 gün kala Karaman'da il kongresi yapıyorsunuz, bu telaş niye? Bugün bazı belediye başkanlarına, il başkanlarına talimat veriyorsunuz, delege seçimi yapılmıyor partide, anahtar teslimi paket delege seçimi, masa başında delege yazıyorlar. 'Delegeleri ben seçeyim, sonra delegeler beni seçsin, içlerinde bana yamuk yapanlar varsa değiştireyim' bu doğru bir yaklaşım değildir. Ne oldu da kendinizi seçen delegelerden korkan hale geldiniz. 'Seçmeni değiştiremiyorum bari kurultay delegelerini değiştireyim, yeniden koltukta oturayım' bu doğru değildir. Orada oturabilirsiniz, bu işe yaramaz, Türkiye'nin sorunlarını çözemezsiniz. Türkiye karanlığa doğru gömülürken sadece istikşafi yarsınız. Bizim derdimiz istikşafi yapmak değil, bu kötü gidişata, Türkiye'nin talan edilmesine 'dur' demektir. Olağan üstü koşullardan başarılı çıkan bir CHP istiyoruz."

ORTADA BİR BAŞARISIZLIK VAR

"Bizim kaybımız ülke, cumhuriyet, bazılarının kaybı koltuk olabilir. Bu ülkede Aleviler, Atatürkçüler, cumhuriyetçiler, solcular, emekten yana olanlar, laikler kendisini yenilmiş hissediyor." diyen İnce, "7 Haziran'da oyu düşen bir CHP, genel merkez önünde şenlik yapabiliyor. Soma'da, Reyhanlı'da, Suruç'ta Ankara'da katliamlar olduğunda sorumsuz bir hükümet var, hükümete benzeyen bir CHP anlayışı olamaz. Ortada bir başarısızlık var, sorumlusu kimse çıkıp hesabını verecek, kendisini seçen delegelere verecek. Sizi bu delegeler seçti, bu delegelerin karşısına çıkın ve hesabınızı verin. 'Ama'sız bir CHP istiyoruz. 'PKK terör örgütüdür ama', yok ama. Kimin ne haddine bazı arkadaşlarımızı PKK ile bağlantı kuracak şekilde basında eleştiriler geliyor. PKK terör örgütüdür nokta, 'ama'sı falan yok. Laiklik, kıvırmaya gerek yok, dindarlık başımızın üstünde, ama laikliği savunamaz olduk bu ülkede. CHP'nin üyelerine, kurultay delegelerine sesleniyorum, Yunanistan'da Pasok'a bakın geleceğimizi görün. Pasok'un haline düşmek istemiyorsak bugünden önlem almalıyız. Türkiye aynı şu; saygı duruşunu bile bir bütün halde yapamayan bir ülke olabilir mi? Golü atan futbolcusunun mezhebini sorgulayan bir ülke olabilir mi? Nobel almış bir bilim insanının etnik kökenini sorgulayan bir ülke olabilir mi? Şehit cenazesinde Alevi olduğu için cenazeye katılmayan bir devlet erkanı olabilir mi? Kırşehir'de kitapevi yakılıyorsa ve CHP hala umut olamıyorsa ciddi bir sorun var demektir. Sınavlara olan güven çökmüşse, yargıya olan güven çökmüşse, AB projesi bitmişse, açılım politikaları çökmüşse, Suriye politikaları yerle bir olmuşsa, medyaya güven yoksa, Diyanet'e güven yoksa, haberleşme özgürlüğü yoksa ve biz hala CHP olarak yüzde 25'ten memnun bir haldeysek bu partinin silkinmesi lazım, Türkiye'nin silkinmesi lazım." diye konuştu.

CHP'DE ADAY OLUNMAZ, ADAY GÖSTERİLİR

Kendisinin olağanüstü kurultayda aday olup olmayacağının sorulması üzerine İnce, "CHP kurultaylarında aday olunmaz, aday gösterilir. Gerekli imza sayısını bulan kişi aday olur. Delege arkadaşlarım bunu taktir ederse ben iddia sahibi birisiyim. Onlar bana bu şansı verirlerse o zamanki iş, önce kurultayın toplanması lazım. Çünkü benden başka adı geçen arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Biz yarından itibaren imza toplamaya başlayacağız. Ben de imzamı vereceğim, arkadaşlarım da verecekler. Doğrusu olağanüstü kurultayın bir an önce toplanmasıdır. Biz partimizi tartışmak istemiyoruz, kurultayın toplanıp sorumlular gelip orada konuşmasını istiyoruz." karşılığını verdi.

Olağanüstü kurultayda aday gösterilmesi ve başarısız olması halinde partiden ayrılıp ayrılmayacağı sorulan İnce, "Benim yaşamımın bir parçası CHP. Ben bu partide misafir değilim ki gideyim." dedi.

Kılıçdaroğlu ile görüşmek için bir randevu talebinde bulunmadığını dile getiren İnce, "Sayın genel başkan ne zaman isterse davet ettiklerinde giderim, ne zaman emrederse yanına giderim, saygıda kusur etmem. Ama şu anda benim görüşmemi gerektirecek bir şey yok." ifadelerini kullandı.

"AK Parti yüzde 49 çıkarsa ben de gider tavuk beslerim." sözlerini hatırlatması üzerine İnce, "O sözü 2014 yılı 30 Mart öncesinde söylemiştim. O söz Melih Gökçek tarafından şimdi söylemişim gibi söylendi. Ben köylü çocuğuyum tavuk beslemekten gocunmam. Ama daha ciddi işlerimiz var." diye konuştu. CİHAN

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Çanakcı:Yolsuzluk göstergelerinde durum 2003’ten beter!09 Aralık 2020 Çarşamba 11:13
 • "Milliyetçilik askıya ekmek koymak değildir"05 Kasım 2020 Perşembe 14:10
 • İmamoğlu'ndan davet tepkisi!23 Ekim 2020 Cuma 12:46
 • Beni susturmak istiyorlar!05 Ekim 2019 Cumartesi 15:05
 • Erdoğan'dan yüzde 50+1 açıklaması!01 Ekim 2019 Salı 17:12
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklama02 Ekim 2018 Salı 16:55
 • Yerel Seçimlere Odaklanıyor!02 Temmuz 2018 Pazartesi 11:57
 • Meclis’i Deniz Baykal açacak!27 Haziran 2018 Çarşamba 14:46
 • Tarihi Zaferi hazmedemedi!25 Haziran 2018 Pazartesi 11:39
 • Oy kullanma oranı yükseldi!20 Haziran 2018 Çarşamba 11:30
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Bursa Bakış | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0224. 408 35 78- Haber İhbar Hattı: 0544.201 80 43 Faks : 0224.408 35 78