• BIST 4.533,92
  • Altın 1130.751
  • Dolar 18.8258
  • Euro 20.1591
  • Bursa 0 °C
  • İstanbul 2 °C
  • Ankara 1 °C

Bursa CHP'de yeni dönem

YUSUF BEREKET

Merakla beklenen CHP Bursa İl Kongresi gerçekleşti ve 4 adayın yarıştığı seçimde, İsmet Karaca ipi göğüsledi. CHP delegesi, yerel seçimlerdeki başarısızlığın faturasını Hüseyin Akkuş’u koltuğundan indirerek kesmiş oldu. 

Başta İstanbul olmak üzere, çok sayıda büyükşehir belediye başkanlıklarına CHP’li isimler otururken, Bursa’da parti içi çekişmeler nedeniyle başarısız olunmuştu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçimlerden sonra yaptığı açıklamalarda bu durum için,”Bursa içimde bir yara”  ifadesini kullanmıştı.

İl Başkanı Hüseyin Akkuş ile Bursa Büyükşehir Başkan Adayı Mustafa Bozbey arasındaki çekişme, seçimden sonra da sürmüş, her iki isim birbirlerini suçlamaya devam etmişlerdi. Parti içindeki bölünme; sadece bu iki isimle kalmamış, partinin Genel Başkan Yardımcıları’ndan, Bursa milletvekillerine varıncaya dek çok sayıda kişi de CHP’de farklı cepheler açmıştı.   

Ve nihayet beklenen gün geldi ve CHP delegesi, yeni yönetimi belirlemek için sandık başına gitti. CHP Bursa 37. Olağan İl Kongresi’nde İsmet Karaca 294, Hüseyin Akkuş 236, Erol Gülmez 69, Güner Aklan ise 19 oy aldı. CHP’nin Bursa’daki mücadeleci ismi İsmet Karaca, rakiplerini geride bırakarak, CHP Bursa İl Başkanlığını kazanan isim oldu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal ile bazı milletvekillerini arkasına alması da Hüseyin Akkuş’u koltuğunda tutamadı. Delegeler, hem başarısızlığın faturasını Akkuş’a kesmiş oldu, hem de artık parti içi çekişme istemediğinin mesajını verdi.

Bursa’nın iyi bir muhalefete, iyi bir CHP yönetimine ihtiyacı olduğu kesin. Ulaşımdan, alt yapıya, çarpık yapılaşmadan hava kirliliğine dek çok sayıda konuda kentin ciddi sorunları var. Yeni CHP yönetimi, bir an önce geçmişteki iç çekişmelere, hiziplere çizgi çekip, bu sorunlara odaklanmalıdır.

Biliyoruz ki, delegelerin tam desteğini alan başkan İsmet Karaca, bunu başarabilecek deneyim ve güce sahip bir siyasetçidir.   

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Bursa Bakış | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0224. 408 35 78- Haber İhbar Hattı: 0544.201 80 43 Faks : 0224.408 35 78