• BIST 1.565
 • Altın 442,622
 • Dolar 7,4723
 • Euro 9,0601
 • Bursa -3 °C
 • İstanbul 0 °C
 • Ankara -5 °C

Aktaş'tan Esgin'e otopark kıyağı!

Aktaş'tan Esgin'e otopark kıyağı!
Alinur Aktaş'tan AK Parti Milletvekili Mustafa Esgin’e ücretsiz otopark tahsisi...

İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, Sayıştay’ın önce yayınladığı, ardından hemen kaldırdığı raporunda, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin AKP Milletvekili Mustafa Esgin’e de bila bedel otopark tahsis ettiğinin ortaya çıktığını açıkladı.

Türkoğlu, “Sayıştay raporunda, Dikkaldırım Mahallesi, 6. Park Sokak’taki otoparkın, bir özel hastanenin kullanımına bedelsiz olarak verildiğini yazıyor. Söz konusu sokaktaki otoparkı, AKP Milletvekili Mustafa Esgin’e ait olan Özel Doruk Hastanesi kullanıyor ve bu olay tam bir skandaldır” dedi.

BURSA BÖYLE TALAN EDİLMİŞ!

Sayıştay’ın gizlenmek istenen raporunda, Osmangazi Belediye Spor Kulübü’ne de birden fazla otoparkın bedelsiz olarak tahsis edildiğinin tespit edildiğini vurgulayan İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, “AKP zihniyetinin ülkemizin genelinde olduğu gibi koskoca bir kenti nasıl talan ettiğini bir kez daha görüyoruz. Üstelik bunu biz değil, devletin Sayıştay’ının raporları söylüyor. Kurumun sitesinde yayınlanan ancak hemen ardından geri çekilerek gizlenmeye çalışılan raporda Timsah Arena olarak bilinen Büyükşehir Stadyumu’nda yaşanan usulsüzlükleri, hak edişlerin ödenmesindeki ‘al gülüm ver gülümlerin’ nasıl kotarıldığını, özelleştirilen Teleferik işindeki şirketten tahsil edilmesi gereken Büyükşehir payının, ne tür bir muvazaalı işlemle üç yıl boyunca alınmadığını, 2019 yılı gelir payının ise talep bile edilmediğini bütün Türkiye öğrendi.

BU KENT SAHİPSİZ DEĞİL!

Aynı raporda bir başka ibretlik ayrıntı var ki gözlerden kaçtı. AKP’li Büyükşehir Belediyesi’nin foyalarını ortaya çıkaran raporda, Belediyenin uhdesinde olan bir otoparkın AKP Milletvekili Mustafa Esgin’in sahibi olduğu Doruk Hastanesi’ne, birden fazla otoparkın da Osmangazi Belediye Spor Kulübü’ne bedelsiz olarak bırakıldığı saptanmış. Rapor, kanuna aykırı kullanıldığının tespit edilmesine rağmen Büyükşehir’in, herhangi bir yaptırım işlemi de uygulamadığına ve açıkça suç işlendiğine vurgu yapıyor.

Sayıştay raporu, ülkemizin nasıl bir talan zihniyetiyle yönetildiğini çok net biçimde ortaya koyuyor. İYİ Parti Bursa Teşkilatları olarak milletimizi bu zihniyetin esaretinden ne pahasına olursa olsun kurtaracağız ve talancılardan da hesap soracağız” şeklinde konuştu.

Türkoğlu, açıklamasında Sayıştay raporunun ilgili bölümünü de belge niteliğinde şöyle paylaştı:

SAYIŞTAY RAPORU BULGU 15: Büyükşehir Belediyesinin Yetki ve Sorumluluğunda Olan Yerlerde Yetkisiz Kişilerin Otopark Hizmeti Sunması.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile verilmiş olan karayolları üzerindeki park işletme ve işlettirme yetkisinin ihlal edildiği görülmüştür.

2918 sayılı Kanun’un “Park ücretinin alınması, araçların çektirilmesi ve kaldırılması ile

muhafazası” başlıklı 79’uncu maddesinde; karayolu üzeri park yerindeki araçlar için park ücreti, büyükşehirlerde büyükşehir belediyesi veya bu idare tarafından işletme izni verilen gerçek veya tüzel kişilerce alınacağı, bunlar dışında hiçbir gerçek veya tüzel kişinin herhangi bir şekilde park ücreti alamayacağı belirtilmiştir.

Mezkûr Kanun’da karayolu tanımı, trafik için kamunun yararlanmasına açık olan arazi şeridi, köprüler ve alanlar olarak belirtilmiştir. 6360 sayılı On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’la getirilen değişiklik sonrasında Büyükşehir Belediye sınırlarının il mülki idare sınırı olmasından dolayı Bursa’daki bütün cadde ve sokak üzerindeki park yerlerinin belirlenmesi ve buraların işletilmesi Büyükşehir Belediyesinin yetki ve sorumluluğunda olması gerekmektedir.

2019 yılı denetimlerinde yerinde yapılan incelemeler neticesinde, Osmangazi ilçesınırlarında Büyükşehir Belediyesinden yetki almadan aşağıda tabloda gösterilen yerlerin Bursa Osmangazi Belediye Spor Kulübü ve özel bir hastane tarafından park yeri olarak kullanıldığı tespit edilmiştir.

Tablo 13: Cadde ve Sokak Park Yerleri:

SEMT/MAHALLE CADDE/SOKAK İŞLETEN:

Santral Garaj (OsmangaziMetro Yanı)

Kıbrıs Şehitleri Caddesi,

2. Güçlü Sokak

Bursa Osmangazi Belediye Spor Kulübü

(BOSBEK)

Doğanbey Mahallesi Kiremitçi Sokak,

1.Doğanbey Sokak,

Koca Sinan Sokak,

Bursa Osmangazi Belediye Spor Kulübü

(BOSBEK)

Hüdavendigar Mahallesi

(Çekirge Devlet HastanesiYanı)

Doburca Caddesi, Bursa Osmangazi Belediye Spor Kulübü

(BOSBEK)

Dikkaldırım Mah 6. Park Sokak Özel bir hastane (Doruk Hastanesi)

T.C. Sayıştay Başkanlığı

Bursa Büyükşehir Belediyesi 2019 Yılı Sayıştay Düzenlilik Denetim Raporu 43:

BOSBEK’in Osmangazi Belediyesi ile işgaliye protokolüne dayalı olarak bu yerleri işlettiği ve bunun karşılığında parkı kullanan vatandaşlardan ücret tahsilatı yaptığı, hastanenin ise tabloda belirtilen sokağı vale hizmetinde kullandığı tutanakla tespit edilmiştir.

2012 yılında da ilgili konu Zabıta Daire Başkanlığı tarafından tutanakla tespit edilmiş bunun sonucunda da Encümen Kararı ile idari para cezası uygulanmıştır. Bu duruma son vermeye yönelik herhangi bir idari işlem tesis edilmemiştir.

Bu itibarla hukuka aykırı istisna alanları oluşturmamak adına yukarıda belirtilenkarayolları üzerindeki park alanlarının Büyükşehir Belediye Meclisi Kararınca kim tarafındanişletileceğine karar verilmesi ve buna uygun olarak ivedilikle idari işlem tesis edilmesi gerekmektedir.

Bulgu konusu hususla alakalı çalışmaların başlanacağı ifade edilmekle beraberbununla ilgili somut bir bilgi verilmemiştir. 2918 sayılı Kanun'un 79’ncu maddesindeyetkisiz kişilerin park ücreti alma veya almaya teşebbüs etme durumlarının adli cezayı gerektirmesinden dolayı idarenin bu konuda adli merciler nezdinde gerekli başvuru ve takibat işlemlerini yapması gerekmektedir.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Gölyazı'da muhteşem görüntü19 Ocak 2021 Salı 09:33
 • Bursa'da sağlıkçılar eylem yaptı18 Ocak 2021 Pazartesi 16:09
 • Gemlik'te kar mesaisi18 Ocak 2021 Pazartesi 16:00
 • BUSKİ'den 'don' uyarısı!18 Ocak 2021 Pazartesi 15:51
 • Bursa'da iş kazası18 Ocak 2021 Pazartesi 15:47
 • Bursa'da mahalle yolları kapandı18 Ocak 2021 Pazartesi 11:39
 • Bursa'da saatte 1 yangın çıkıyor18 Ocak 2021 Pazartesi 11:28
 • Ceza almaktan kurtulamadı18 Ocak 2021 Pazartesi 10:44
 • Kayıp dağcılar bulundu18 Ocak 2021 Pazartesi 10:34
 • Bursa'da kar esareti17 Ocak 2021 Pazar 16:40
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Bursa Bakış | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0224. 408 35 78- Haber İhbar Hattı: 0544.201 80 43 Faks : 0224.408 35 78